Ve středu 21. 6. pozvali letošní šesťáci své mladší spolužáky z 5. a 4. ročníku na své divadelní představení. Po vánočních pohádkách (ty jsme viděli v 1. pololetí) si nacvičili výstup na téma řeckých pověstí. Žáci 5. ročníku se těší na postup na 2. stupeň a na dramatickou výchovu, která je součástí výuky v 6. třídě.
Aktivity
V pátek 9. 6.2023 se 2 týmy naší školy zúčastnili krajského kola branného závodu POKOS O pohár velitele KVV Ústí nad Labem. Branný závod probíhal ve vojenském prostoru v Tisé. Týmy soutěžily v šesti disciplínách: hod granátem do vytyčeného prostoru, kondiční závod lehy-sedy a dřepy, střelba ze vzduchovky, vědomostní test na téma Armáda ČR, překážkový běh a zdravověda a 1. pomoc.
Tým PAŠTET se umístil na krásném 2. místě ve složení: 7. B Daniel Rubinstein, Vojtěch Průša, Ivan Rudenko, Eliška Milfaitová a 2 žáci 7. A Lukáš Pírek, Dominik Kindl. Přivezli jsme velký stříbrný pohár, stříbrné medaile, diplom a pamětní list. 2. tým naší školy se umístil na 6. místě žáci 7. B Jakub Doubrava, Radka Kašparová, Nina Pirklová, žáci 7.C Martin Meissner, Tomáš Reichel a Marek Polena ze 7.A.
Vlastimila Jošková
Naše škola se zapojila v letošním školním roce do soutěže SLAVKOVSKÉ MEMENTO 2023, do níž přispěli žáci z celé republiky, a zajímavá práce žákyně naší školy se dočkala ocenění. Emma S. získala 2. místo v historicko-literární soutěži. Porotu oslovila povídkou Pozdrav z východu, kterou zasadila do období 2. světové války, téma zpracovala jako deníkový záznam z pohledu sovětského vojína.
Soutěž organizuje Čs. obec legionářská a Zájmové sdružení právnických osob Slavkovské bojiště Austerlitz. Slavnostní vyhlášení výsledků 19. ročníku literární soutěže SLAVKOVSKÉ MEMENTO 2023 se konalo ve středu 14. června 2023 v Klubu zastupitelů města Brna. Gratulujeme!
Dne 4. května se konalo předávání cen v Muzeu města Ústí nad Labem za účast ve švýcarském projektu Swiss Cleantech Změna začíná s Tebou. Naše třída 8.A měla za téma žádný hlad a klimatická opatření. S tímto tématem jsme se umístili těsně pod stupni vítězů.
Byli jsme poctěni, že jsme mohli reprezentovat naši třídu a převzít poděkování od švýcarského velvyslance Philippe Guex.
Třída 8.A
V rámci 3. úkolu v projektu Recyklohraní bylo naším úkolem vysvětlit žákům, co to jsou mokřady a jaký je jejich význam pro zadržování vody v krajině a v čem prospívají živočichům, rostlinám a nám lidem. Poskytnout žákům informace o tom, že je velmi přínosné a potřebné obnovovat nebo budovat nové mokřady v krajině. Žáci 8. ročníku v rámci Ekosemináře připravili pro mladší žáky kvarteto a zhlédli instruktážní video na téma Mokřady a tajemství ztracené vody. Mladší žáci z 1. a 2. tříd přidali k tvorbě dále pohádku a modelování mokřadů (zpráva). Poděkování zde
15. 5. žáci přivedli či přinesli do školy svého zvířecího miláčka, představili jej a předvedli kousky, které spolu umí. Od šneků přes morčata a křečky až po pejsky jsme zažili pěkné odpoledne.
Dne 13. 4. se třída 8. A zúčastnila projektu Edu.Lab. Jde unikátní projekt společnosti Škoda Auto pro podporu technického vzdělávání mezi žáky základních a středních škol. Cílem projektu je ukázat žákům moderní technologie a nadchnout je pro studium techniky na středních a vysokých školách. Seznámili jsme se s moderními technologiemi jako je robotika, umělá inteligence, 3D tisk, virtuální realita nebo AI. Mohli jsme se svézt v elektromobilu Enyaq iV a zeptat se, jak funguje a co jsou jeho výhody. Exkurze se nám líbila, vyzkoušeli jsme si moderní technologie, diskutovali o kyberbezpečnosti a seznámili se s výhodami elektromobilů.
Konec války v našem regionu
Žáci ZŠ Vojnovičova si připomněli události spjaté s koncem druhé světové války. Na 15 bannerech se seznámili s konkrétními osudy obyvatel a významnými událostmi našeho regionu. Ve spolupráci s Filosofickou fakultou UJEP se konala i přednáška pro žáky devátých ročníků, kterou vedl Mgr. Josef Märc. Součástí jeho vystoupení byly nahrávky vzpomínek pamětníka, jenž prožíval konec války v Ústí nad Labem v podobném věku jako posluchači z řad 9. tříd.
Postřehy žáků: Mohli jsme si přečíst, jak probíhala 2 světová válka u nás v Ústí, bylo to zajímavé.
Někteří učitelé nám vyprávěli, jak jim jejich maminky a tatínkové, babičky a dědové a dokonce občas i prababičky a pradědové vyprávěli, jak válku přežili nebo co tam viděli. Musím říct, že poslouchat jednu z našich učitelek, jak o tom, co jí maminka a dědeček vyprávěli, bylo dosti smutné.
Děkujeme za zapůjčení autorům výstavy (Mgr. Josef Märc a PhDr. Filip Hrbek) a Mgr. Janu Grisovi za zprostředkování i za dlouhodobou spolupráci.
Autor textu - Dominik Kindl 7. A (úprava - Kamila Nováková)